Péče o srst
Většina lidí považuje péči o jorkšírského teriéra za velice problematickou. Ale tak to nemusí být. Péče zabere více času než u jiných plemen a také pomůcek je potřeba mnohem více. Je nutné počítat s určitým množstvím vydaných peněz. Nešetřete ale na špatném místě, neboť speciální produkty pro péči o srst jorka jsou obvzlášť důležité.
Základní vybavení:
- nejlépe se mi osvědčil jednořadý kovový hřeben s otáčivými zuby, neboť tento srst nevytrhává
- velmi dobrý, speciální drátěný kartáč
- speciální šampon (nikdy normální šampon, který nepoužíváte pro sebe, neboť lidská pokožka má jiné Ph). Také většina psích šamponů není vhodná pro jorkšírské teriéry, i když je na nich obrázek jorka.
- odpovídající kondicionér
- speciální sprej - vhodný pro péči o srst mezi koupáním
Současně s produkty k péči o srst potřebujete 2 nebo 3 gumičky do vlasů, lehké vodítko, pelíšek nebo košík, deku, misku na jídlo a vodu, příp. kapky do očí, uší a prostředek na zuby
Máme-li jorka jen jako mazlíčka, postačí pročesání a vykoupání dle potřeby. Můžeme si také vybrat některý ze slušivých střihů a nechat pejska ostříhat. Tím si ovšem definitivně uzavřece cestu na výstavy. Velkou výhodou je, že jork nelíná a nenacházíme tedy srst všude po bytě.
Příprava na výstavy:
V případě, že plánujete se svým jorkem účast na výstavách , pak je velmi náročná péče o jeho srst. Tu bychom neměli podceňovat a začít musíme od prvních dnů. Nutné je denní česání, aby štěně dokonale přivyklo a stalo se to pro něj příjemnou samozřejmostí. Okolo šestého měsíce se začíná srst balíčkovat. (Jednotlivé prameny dobře pročešeme - cucků zbavená srst se napustí kvalitním olejem, zabalí se do proužků hedvábného papíru a upevní se gumičkou). Nezbytné je časté koupání s použitím kvalitní kosmetiky. Té je dnes na trhu velký výběr a každý si musí vyzkoušet, která nejlépe vyhovuje právě jeho pejskovi. Někdy se setkáváme s názorem, že natáčení psů je týrání. Mohu všechny odpůrce natáček uklidnit, neboť naopak díky jím může i superšampion běhat venku s ostatními, spát v posteli, zkrátka žít jako všichni ostatní. Pokud některou z natáček více utáhnete a pejskovi je to nepříjemné, buďte si jisti, že si jí buď sami povolí a nebo Vám to dají patřičně najevo. S natáčením musíme začínat postupně - například po jedné natáčce na bok a když si zvykne, přidáváme.
Péče o uši:
Srst, která roste s ušním boltci je nutné čas od času prsty vytrhat. Vnější část ucha je nutno čistit. Nikdy nepoužívejte vatové tyčinky k čištění vnitřku ucha. Toto čištění přenechejte raději Vašemu zvěrolékaři nebo chovateli. Někteří psi jsou napadeni ušními roztoči, nebo je získají od jiných, cizích psů při hře. Doporučuje se pravidelná péče o uši jednou týdně nebo každé 2 týdny.
Horní třetina ucha by měla být vždy oholena. Na to je vhodné použít malý holící strojek. Srst na okraji ucha zastřihněte pomocí malých zakulacených nůžek. Dávejte pozor - psi často hýbají hlavou a mohlo by se něco stát. V případě, že srst na horní třetině uší není již ve štěněcím věku pravidelně holena, nemusí se uši postavit. Až do doby, než se kompletně vymění chrup, mohou uši padat přesto, že již předtím stály. Nemusíte mít strach, toto se většinou samo vyřeší. Kdybyste si ale měli dělat starosti je, když se uši nestaví i když se o uši pravidelně správně staráte. Zeptejte se svého chovatele - jsou pomocné prostředky, které podporují stání uší.
U jorků se stříhá horní třetina oušek. Některý štěňátkům se postaví ouška sama, někdy jim musíme pomoci a to tím, že ouško složíme do kornoutku a u hlavičky se oblepí leukoplastí.Nejdůležitější je vždy prevence a to především co se týče infekčních onemocnění. Pravidelné očkování a odčervování by mělo být samozřejmostí.
péče o chrup:
Problémem někdy bývají přetrvávající mléčné zuby a to jak řezáky, tak i špičáky. Toto musíme hlídat a v případě potřeby dát odstranit odborným lékařem, jelikož perzistující zuby mohou negativně ovlivnit skus. Velmi často se objevuje zubní kámen, kterému se dá předejít pravidelným čištěním zubů. Používáme pastu určenou pro pejsky, nikdy ne lidskou. Co se týče stravy, máme na výběr průmyslově vyráběnou stravu (granule) a nebo klasickou - doma připravenou. Milují zeleninu (mrkev, papriku) i ovoce.
Přestože jork je velmi malý, netrpí nijak zvlášť nemocemi.
Moje rada:
Žofinka je ostříhaná, protože při česání dostávala záchvaty zuřivosti….později jsem se nakazila i já…!!!
Má praktický sestřih „na westíka“ viz.foto, který je moc slušivý, netrápíme se česáním a po vykoupání je okamžitě suchá.
Střih je třeba udržovat asi 1x za 2 měsíce!